Sõprade päeva ja ajalehe teatri koolituse kokkuvõtte

3. mail toimus Foorumteatri Sõprade Päev.

3. mail toimus MTÜ Foorumteatri ja VAT Teatri Foorumgrupi koostöös Foorumteatri Sõprade Päev, kus osales üle 30 inimese!

 

Foorumteatri Sõprade Päeval rääkisime foorumteatrist läbi kolme põlvkonna. VAT Teatri lavastaja ja kunstiline juht Aare Toikka, miks ta otsustas foorumteatri meetodi Eestisse Soome kaudu tuua 1999.aastal. Mari-Liis Velberg ja Piret Soosaar rääkisid foorumteatri erinevatest hoovustest Eestis alates 1999-2012 ja võimalikest arengusuundadest VAT Teatri Foorumgrupi rikkalikule kogemusele tuginedes. Nikolai Kunitsõn rääkis, mis ideed tiivustavad noore, nn kolmanda generatsiooni foorumteatri ettevõtmisi. Oluline on jätkuvus ja et iga põlvkond toob uue kvaliteedi, kuid väärtustab ka alati baasi ja juuri, sest sealt tuleb tugevus.

2012.aasta märksõnaks on UUENDUSED JA MUUDATUSED. On suur rõõm, et näiteks VAT Teatri Foorumgrupiga aastaid koosloonud Lastekaitse Liidu noorte ja eelmisel aastal loodud MTÜ Foorumteatri noorte näol on tubli ja aktiivne järeltulev põlvkond kasvanud, kes vastutustundlikult ja väärikalt arendab tegevust Eestis edasi. Nad on ise tegemas, kogemas ja õppimas. Südamega. Sest Jokker on omamoodi elustiil. On teekond.

 

Toimusid rõhutute teatri meetodite foorumteatri töötuba (läbiviijad Gertha Teidla ja Ann Kulasalu) ning soovide vikerkaare töötuba (Gertha Teidla ja Piret Soosaar). 

Õhtul toimus jokkerite mõttekoda, kus arutasime: Kuhu me tahame, et rõhutute teater, sh foorumteater Eestis liigub?


“Suund on tähtsam kui astud sammude pikkus ” A.Boal

Mõned mõttekoja küsimused, mida võiks mõelda kõik Eesti praktikud:

  • Millele keskendume, see suureneb? Mida me rõhutame, kui me teeme rõhutute teatrit? Kas oleme millegi vastu või poolt? Kumb suhtumine meid pigem edasi viib lahenduste poole?
  • Foorumteatri täispikk kursus – kas ülikooli! Aga kuhu? Aga kellele? Kas õpetajate koolitus ja täiskpikk kursus? Kus võiks olla pakutud süsteemne õpetus? Seni on olnud mõne eriala raames, kuid mitte täispika kursusena (nt 3 a õpe).
  • Kes ja millal tõlgib eestikeelde A.Boali raamatud?
  • Teiste rõhutute teatri meetodite osas eestlaste teadlikkuse tõus vajalik.
  • Pidev täiendusõppe võimalus Eesti tegijatele – kas praegused võimalused on piisavad, et tagada pädevad praktiseerijad?
  • Kas me oleme kõikide foorumteatrit vajavate sihtgruppideni jõudnud? Aga puuetega inimesed? Aga eakad? Aga foorumteater igas koolis? Naiste teemad, sõltuvuskäitumine jnejne. Mitmetikasutatavus ja avatus on üks rõhutute teatri märksõnu – kättesaadavus eri kontekstides! Eestiski võiks levida rohkem ja eri paigus, eri tegevuste osana.
  • Ajad uuenevad, pole enam 20.sajandi keskpaik. Meetod vajab uuendamist, kuigi aluseetikale tuginemine on oluline! Meie ei teeni tehnikat, vaid tehnika meid ja inimesi. Mis suunas areneb foorumteater Eestis?

Sõprade päeva kokkuvõttet näeb siit.

Pilte näeb siit.
Juba on palju foorumteatri-vilju 13 aasta jooksul Eestis sündinud ja küpsenud ja on mille üle uhkust tunda ja tähistada.
Aga ka palju tooreid vilju, mida edasi küpsetada, hoole ja armastusega. Nagu iga südamega loodud asi, vajab ka foorumteater edasiarendamist nende poolt, kes selle enda hoolitseda eri paigus võtnud. Sõltub igaühe otsusest, rõõmujõust ja loomispanusest, kuhu rõhutute teatri meetod siinmail liigub.

Soovime kõigile Eestis toimetavatele Jokkeritele edu ja jaksu!

Lisainfo:

Mari-Liis Velberg ja Nikolai Kunitsõn
VAT Teatri Foorumgrupp
MTÜ Foorumteater

4-6. mai toimus Tallinna Eesti esimene ajalehe teatri koolitus

 

Koolitust viis läbi Israelist pärit rõhutute teatri koolitaja Uri Noy Meir.

Kolme päeva jooksul uuriti erinevaid ajalehe teatri tehnikaid ja metoodikaid.

Videosi näeb: Cirle of Images ja Newspaper Theatre in Praxis.

 

Pilte näeb siit.

Go to Top