Sol & Arte 2015

Noortevahetus Portugalis 2015

26.juuli – 02. august leidis Portugalis, Guimaraesi linnas, aset “Sol & Arte 2015” noortevahetus. Osavõtjateks olid Eesti, Rumeenia, Läti, Soome, Itaalia ja Portugali noored, kes moodustasid kokku ühe toreda ja aktiivse seltskonna. Põhja Portugalis asuv Guimaraesi nimetatakse ka Portugali sünnilinnaks ja seal elab umbes 50 000 elanikku. Koht oli võluv ning hellitas meid hea ilmaga.

Noortevahetuse alguses keskenduti palju üksteise tundma õppimisele ja seda peamiselt erinevate tutvumismägude kaudu, mida korraldasid igal hommikul töötubade juhendajad. Nädala alguses pidi langetama ka otsuse töötoa osas – valik oli muusika, löökpillide, tantsu ja liikumise vahel. Kui valik tehtud, algas intensiivne töötegemine.

Järgnevad päevad möödusid töötamise ja õhtuste ühistegevuse nautimise saatel. Nädala alguses keskenduti ühisüritustel erinevate kultuuride omapärade ja toidukultuuri tutvutamisele ja roogade maitsmisele ning populaarsete ja/või rahvuslikke mängude mängimisele.

Järgnevatel päevadel toimus linnaekskursioon ja külastati ka Guimaraesi suurt turismimagnetit Braganza hertsogite paleed.

Nädala lõpu poole hakati töötubades loodud loominguid ühildama. Igas töötoas valitsev energia ja juhendamise tehnika oli erinev, aga kui erinevates töötubades valmistatu tuli lõpuks omavahel põimida ja terviklik etendus moodustada, siis valitses erinevate loomingutükkide vahel täielik sünergia.

Esinemispäeval käisime Guimaraesi tänaval ürituse flaiereid jagamas, samal ajal kohalikele presenteerides, mida ürituselt oodata. Õhtul saime lõpuks rahvale oma tehtud tööd esitleda. See energia ning emotsioon, mille esinemisest saime, oli suurepärane.

Viimasel õhtul toimus lahkumispidu, kus sai kirjutada noortevahetuses osalenud kaasastele kirju ning jätta hüvasti kiiresti armsaks saanud inimestega.

Noortevahetusel osalemise kogemus andis kindlasti juurde palju enesekindlust, sai endas avastatud uusi külgi ning õppida end paremini tundma. Tutvusime paljude uute inimestega ning tõdesime, et hoolimata kultuuridevahelisest erinevusest oleme kõik siiski palju sarnasemad kui alguses arvata võib.

Seal saadud kogemuse kirjedamine on kohati nii raske, et kõige õigem oleks öelda, et teadasaamiseks peab seda ise kogema. Soovitame soojalt!

Antud projekt toimus rahvusvahelise võrgustiku Drums for Peace raames. Projekti rahastas Erasmus+. 

Tekst on kirjutatid osalejate Marko Pikkati ja Enelis Linnase poolt.

 

 

Go to Top