Rumeenia varjuteatri koolitus

Eestist osales Rumeenia varjuteatri koolitusel (23-27. märts) neli inimest – Uku, Kati, Hergo ja Marit.

Video projektist.

Marit:

Nelja päeva jooksul õppisime varjuteatri meetodit oma ala spetsialistidelt ja õpetamise meetod oli nagu ikka õppimine läbi tegevuse. Osalejateks olid peale meie ja kohaliku rahva veel nelja riigi esindajad. Iga grupp pidi koolitusele kaasa tooma oma maa rahvusliku muinasjutu, mille põhjal siis varjuteatris oma lugu jutustada. Meie neljane grupp otsustas teha teatrit „Rikas tüdruk, vaene tüdruk“ põhjal. Peale kahte pikka õppimise ja proovimise päeva käisime ka kohalikus lasteaias esinemas, kus vaatamata mõneti keerukatest lugude jutustamisest võeti meid väga hästi vastu. Meie loos oli ka sauna traditsiooni näitamine ja see tekitas väikestes rumeenlastes väga suurt hämmingut, nende jaoks uus ja huvitav traditsioon. Iga muinasjutu juures avas meie juhendaja lastele ka veidi erineva maa traditsioonide tausta, lapsed said teada saunas käimisest, kuidas Portugal sai oma rahvuslikuks linnuks kuke jne.

Sündmus andis mulle kindlasti uut energiat ja ideid, meetodi õppimiseks jäi koolitus ehk liiga lühikeseks. Samas andis see hea sisendi ja mõtteainet edaspidiseks.

Kati:

MTÜ Foorumteatri poolt korraldatud varjuteatri koolitus Rumeenias oli, vastavalt ootustele, väga tore. Lootsin sealt saada uusi teadmisi, mida oma töös Eestis ära kasutada, aga ka meeldivaid inimesi, kellega see kolm päeva veeta. Sain mõlemad. Koolitusel õpitud tarkust olen praeguseks juba natuke ka rakendanud Cabaret Rhizome’is etendunud tükis „Õunamoos“ ja võidetud sõpradega läheksin luurele iga kell!

Hergo:

Minu jaoks oli varjuteater täiesti uus asi, nö hüpe pea ees vette. Ent mulle väga meeldis süsteem, et teooriale pühendasime vähe tähelepanu ning asusime kohe praktika juurde. Läbi selle sain asja rutem ning efektiivsemalt selgeks, usun.

Võin julgelt kinnitada, et sain projektis osaledes uusi teadmisi ja kogemusi. Just selliseid, mis ei jää vaid minu pea sisse kui tore mälestus. Olen juba jõudnud koolis, kus õpetajana töötan, plaane 8. klassiga seada varjuteatri kasutamise osas enda õppeprotsessis. Mõtteid, kuidas saadud teadmisi kasutada, on mul veelgi.

Uku:

Koolitus ise oli hoolimata oma lühiksusest vägagi produktiivne, pannes rõhku mitte niivõrd konkreetsete tehnikate õppimisele, vaid erinevate eneseväljendusvõimaluste tutvustamisele ning enesele huvipakkuvate võimaluste katsetamisele. Projektis osales inimesi mitmetelt maadelt, kel oli võimalus enda rahva traditsioonilisi lugusi ka kõigile teistele tutvustada. Arvestades lühikest prooviperioodi läksid kõigil gruppidel ka etendused hästi, mida võis välja lugeda kõikidelt publikuks olnud laste naerul nägudelt.

 

Korraldajate kokkuvõte.PDF.